Тато! Мама! Залишилося 10 днів, щоб отримати податкову знижку за навчання!

31 грудня останній день, коли можна подати податкову декларацію та отримати від держави повернення частини коштів, сплачених за навчання дитини. 

Батьки, багато хто забуває, що ми маємо право на отримання “податкової знижки” – зменшення суми річного оподаткованого доходу за результатами року.  Ці витрати можуть бути різними – як оплата навчання, так і сплата довгострокового накопичувального страхування, так і переобладнання автомобіля на “газ”.

Тобто, сума оподатковуваного доходу фізичної особи може бути зменшена на суму податкової знижки, що призведе до зниження суми податку на доходи фізичних осіб.

Приклад розрахунку податкової знижки за навчання в 2016 році.

Хто має право на знижку?

Громадяни, які отримують офіційну зарплату і платять за навчання, мають право на компенсацію до 18% його вартості, що береться для розрахунку знижки. На таку знижку мають право студенти-контрактники заочної і денної форм навчання, які навчаються у вітчизняних вищих навчальних закладах або ПТУ.

Право на знижку мають платники податку або члени сім’ї першого ступеня споріднення — діти, дружина, чоловік. До 1 січня 2017 року сума витрат, дозволена до включення до податкової знижки, не могла перевищувати місячного прожиткового мінімуму, помноженого на 1,4 та округленого до найближчих 10 грн.

Коли знижка не надається?Податкова знижка за навчання

Якщо батьки студента є фізичними особами-підприємцями, податкова знижка не надається. Витрати на військову кафедру та інші додаткові курси в університеті при отриманні знижки не враховуються.

В якому періоді можна отримати знижку?

Податкова знижка оформлюється у поточному році за попередній календарний рік. Так, у 2017 році студент або його батьки можуть отримати компенсацію за 2016 рік, а у 2018 році — за 2017 рік.

Право на отримання податкової знижки гарантує підпункт 166.3.3 Податкового кодексу. У грудні 2016 року до цього підпункту були внесені зміни.

В оновленій редакції визначено, що до податкової знижки дозволяється включати витрати у вигляді суми коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних вищих і професійно-технічних навчальних закладів. Раніше ця норма була визначена як “на користь закладів освіти”.

Які є обмеження при отриманні податкової знижки?

З 2017 року всі обмеження щодо розміру витрат скасовано. Однак ті громадяни, які захочуть реалізувати своє право на податкову знижку за навчання за 2016 рік, будуть оформлятися ще за старими правилами, а тому мусять враховувати місячний ліміт, який у 2016 році становив 1 930 грн.

Отже, що якщо у 2016 році член сім’ї першого ступеня споріднення, за якого платили за навчання, отримував легальну зарплату, то, імовірно, скористатися правом на податкову знижку тому, хто сплачував, податківці не дадуть.

При отриманні податкової знижки за 2016 рік існують такі обмеження.

1. Послуги навчання повинні надаватися тільки вітчизняними закладами освіти незалежно від форми власності. Тобто якщо платники або їх діти навчаються за кордоном, податкова знижка надаватися не буде.

2. Сума коштів, що компенсується, не повинна перевищувати граничної місячної величини. Вона розраховується за такою формулою: визначений законом коефіцієнт 1,4 треба помножити на місячний прожитковий мінімум для працездатної особи з округленням до найближчих 10 грн.

У 2016 році дана сума становила 1 930 грн (1 378 грн х 1,4). Тобто це максимальна сума компенсації за один навчальний місяць. За навчальний рік сума не може перевищувати 19 300 грн (1 930 грн помножити десять навчальних місяців).

Якщо ж сума більша, наприклад, сума знижки становить 20 тис грн, то різницю просто не братимуть до уваги під час розрахунку розміру знижки.

3. До податкової знижки входить тільки плата за професійно-технічну та вищу освіту. Тобто оплата додаткових послуг навчального закладу не враховується.

4. Якщо оплата за перший семестр, що складається з шістьох місяців (чотири місяці поточного року та два місяці наступного), здійснюється одним платежем, то до податкової знижки слід включати тільки витрати за чотири місяці навчання.

Решта суми, сплаченої згідно з платіжним документом, може бути включена платником податків до податкової знижки у наступному році разом з платою за другий семестр і за частину наступного семестру.

Які документи необхідно подати для отримання податкової знижки за навчання в 2016 році

  1. Заява на отримання податкової знижки на навчання, зразок якої можна отримати у будь-якій філії ДФС.
  2.  Декларація про доходи.
  3. Паспорт — оригінал та копія, завірена підписом заявника.
  4. Ідентифікаційний номер — оригінал та копія, завірена підписом заявника.
  5. Оригінал та копія договору з навчальним закладом.
  6. Довідка з навчального закладу про кількість навчальних місяців у звітному році, якщо навчальний рік неповний.
  7. Довідка про термін навчання, якщо це не вказано у договорі.
  8. Довідка з роботи про отриманий у минулому році дохід і сплачені податки.
  9. Довідка про вартість навчання у звітному році, якщо це не вказано у договорі.
  10. Копія свідоцтва про народження дитини (для батьків студента), копія свідоцтва про одруження (для чоловіка чи дружини студента).
  11. Оригінали і копії платіжних документів, що підтверджують оплату за навчання.

Після подання документів кошти зарахують на банківський рахунок протягом 60 днів. Термін подання заяв для оформлення знижки за 2016 рік завершується 31 грудня 2017 року. Знижку за 2017 рік можна буде оформити у 2018 році.

Читайте також На що звернути увагу, коли оформляєш депозит для дитини: переваги, недоліки, ризики.

Інші витрати, за які можна отримати податкову знижку.

Якщо говорити “казенною” мовою, податкову знижку можна отримати, якщо ви несли такі витрати:

166.3.1. сплачували проценти за користування іпотечним житловим кредитом, що визначається відповідно до статті 175  Податкового Кодексу;

166.3.2. сплачували кошти або передавали майно майна, у вигляді пожертвувань або благодійних внесків неприбутковим організаціям;

166.3.3.  оплачували навчання для здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення у вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів ;

166.3.4.  сплачували на користь закладів охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг з лікування вас або члена сім’ї першого ступеня споріднення, у тому числі для придбання ліків (донорських компонентів, протезно-ортопедичних пристосувань, виробів медичного призначення для індивідуального користування інвалідів), а також суму коштів, сплачених платником податку, визнаного в установленому порядку інвалідом, на користь протезно-ортопедичних підприємств, реабілітаційних установ для компенсації вартості платних послуг з реабілітації, технічних та інших засобів реабілітації, наданих такому платнику податку або його дитині-інваліду у розмірах, що не перекриваються виплатами з фондів загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування, крім випадків визначених законом;

166.3.5.  сплачували страхові платежі (страхові внески, страхові  премії) та пенсійні внески, страховій компанії – резиденту, недержавному пенсійному фонду, банківській установі за договорами довгострокового страхування життя, недержавного пенсійного забезпечення, за пенсійним контрактом з недержавним пенсійним фондом, а також внесків на банківський пенсійний депозитний рахунок, на пенсійні вклади та рахунки учасників фондів банківського управління на вашу користь , так і членів його сім’ї першого ступеня споріднення

166.3.6. оплачували допоміжні репродуктивні технології згідно з умовами, встановленими законодавством, але не більше ніж сума, що дорівнює третині доходу у вигляді заробітної плати за звітний податковий рік;

оплату вартості державних послуг, пов’язаних з усиновленням дитини, включаючи сплату державного мита;

166.3.7. оплачували переобладнання вашого транспортного засобу з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива;

166.3.8. суми витрат платника податку на сплату видатків на будівництво (придбання) доступного житла, визначеного законом, у тому числі на погашення пільгового іпотечного житлового кредиту, наданого на такі цілі, та процентів за ним.

 

1 Comment

  1. Вперше скористалася такою можливістю років 15 назад. Спочатку іпотека, потім навчання дітей. В минулому році вже син подавав документи для отримання податкової знижки самостійно. За всі ці роки більшість людей, з якими про це розмовляла, ніколи не користувалися таким правом. Одні, тому що нічого про нього не знали, інші – вважали, що це надто складно. Тому, на мою думку, такі статті є дуже корисними. Свої права потрібно знати і вміти ними користуватися.

Напишіть відгук